Domů » Ludgeřovický kros 2022

Ludgeřovický kros 2022

„Halóóó, pane, nestrhávejte nám ty fáborky. Za chvíli se tady běží Ludgeřovický kros.“ „Ne, tady žádný závod dělat nebudeš!“ „Proč mě tykáte, máte pocit, že se známe?“ „Běž do prdele mladej, akorát tu děláš bordel. Říkám, že nic tu dělat nebudeš!“

Běžci BK Ludgeřovice

Tak nějak probíhala diskuse mezi Mirďou, který jel zkontrolovat hodinu před závodem nachystanou trať a záškodníkem, který byl chycen při činu, jak nám strhává fáborky a hází klacky do trasy závodu. Pán měl štěstí, že Mirďa patří mezi ty slušnější z nás. Pokud by ho chytli kluci, kteří v týdnu již dvakrát opravovali značení, pán by nejspíše dostal silniční lišej a vadu řeči k tomu.

Nebylo nám veselo, když jsme se tuto informaci od Mirďi dozvěděli. To i přesto, že zmíněný záškodník údajně nasedl do červeného vozu Renault Clio RZ 1T893X a odjel do prd… tedy do míst kam asi patří.

Do zahájení závodu zbývalo jen pár minut a nám se na startu těsnal rekordní počet běžců z různých koutů Moravy a Polska. Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Kopřivnice, Litovel, Ostrava, Polička, Racibórz, Žamberk, … Zabloudí? Nezabloudí?

Alena Sobková

Přesně v 10:01:03 hod. dne 12.11.2022 odstartovalo 160 běžců na 4 a 10 km dlouhou trať. Proč v takový atypický čas? Dvě minuty před startem dostáváme informaci, že se dva běžci šli rozklusat před závodem. Doběhli do Černého lesa a tam se ztratili. Místo tří kilometrů jich odběhli jednou tolik. Čekáme, než se vrátí. No to nám to fakt dobře začíná…

Tímto však průsery dnešního dne končí. Naštěstí. Nad hlavou nám svítí slunce na azurovém nebi, teploměr ukazuje 9 °C a vítr nefouká. Ideální běžecké počasí. Není divu, že všichni vybíháme s úsměvem na tváři.

S ještě větším úsměvem však vyběhnou děti, kteří odstartují pár minut po nás. Pro ty předškolní jsme nachystali vzdálenost 100 m a na ty školou povinné čekalo oběhnutí fotbalového hřiště. Stupně vítězů, plyšák, medaile a sladkosti pro všechny. Celkem 35 spokojených tvářiček.

To už se ale do cíle vrací první běžci ze čtyř kilometrové trasy. Tím nejrychlejším je Matyáš Kubík z SSK Vítkovice v čase 0:16:56 hod. Mezi ženami vítězí Anna Slívová z AKEZ Kopřivnice v čase 0:18:28 hod. (oba ročník 2005). Nejmladším běžcem, tedy běžkyní je Tereza Mučková z Ludgeřovic (2014).

Terezka je v cíli o pár minut rychleji, než vítěz hlavní kategorie, běhu na 10 km, Martin Prokša z TJ Sokol Opava. Martin si zapsal výsledný čas 0:36:24 hod. První ženou v cíli byla Markéta Kašná z BK Ludgeřovice v čase 0:43:43 hod. Dcera Natálie pak obsadila druhé místo mezi ženami na trati 4 km. A to v pouhých devíti letech…

Lubomír Bardaševský

Do cíle doběhli ve zdraví všichni účastníci letošního ročníku. Největší potlesk a rámus však neměli vítězové, ale pan Lubomír Bardaševský (BK Ludgeřovice). Před nedávnem totiž oslavil krásných šedesát let svého bytí. Mnozí by řekli, že v tomto věku není co slavit. Josefové Kvita a Smola by s tímto názorem však nesouhlasili. Oba zmínění pánové uběhli hlavní trať závodu za takřka rovnou hodinu, a to ve věku 71 let! Zaostali tak pouze pět minut za nejmladším běžcem hlavní tratě, Pavlem Hrajsemnou z Ludgeřovic. Ve třinácti letech je to také neskutečný výkon!

Vyhlášením jednotlivých kategorií byl závod u konce. S klidem si pak již běžci mohli pochutnat na výborné klobáse z udírny, kterou spláchli pivem Ostravar nebo jiným iontovým nápojem. Nás ostatní z Běžeckého klubu Ludgeřovice čekalo ještě pozávodní posezení. Zhodnotili jsme tak nejen zážitky ze závodu, ale začali plánovat co bude dál.

Vítězové 10km – Matyáš Kubík a Markéta Kašná

V březnu nás bude čekat již 14. ročník Ludgeřovické patnáctky a někdy v květnu Ludgeřovický šus na Farské cestě. Zejména tento závod chceme orientovat na děti, a to i ty nejmenší. Právě tam to vše začíná. Dopřejme jim tu možnost zažít závodní atmosféru. Ten zbytek už bude jen a jen na nich (a na rodičích). Budeme rádi, pokud budeš chtít tuto snahu podpořit, ať už sponzorsky nebo organizačně. Stačí se ozvat. Kontakt, ale i fotky a videa z předchozích akcí najdeš na webu klubu www.bkludgerovice.cz

Na závěr je slušností poděkovat. Díky běžcům, bez kterých by závod nebyl závodem. Velké díky také všem, kteří pomohli závod pod vedením Martina Popka přichystat a v daný den zorganizovat. Vaše pomoc není samozřejmá a moc si vážíme Vašeho času u nás. Zejména vítězové jednotlivých kategorií (11x 3 lidé) + ti nejmenší z dětských běhů pak měli radost díky sponzorům, kteří dodali věcné dary. Děkujeme firmám Hello bank!, Unimerex s.r.o. a portálu Mojekolo.cz