Domů » Ludgeřovický kros

Ludgeřovický kros

LUDGEŘOVICE – Listopad. Měsíc , na který mnozí nadávají. Tma ráno, tma večer a většinou zima a sychravo. V běžeckém klubu Ludgeřovice se však na tuto část roku opravdu těšíme. Běží se totiž krosová desítka. Závod, který je zároveň pro členy klubu rozloučením se sezónou. Dopoledne sport, odpoledne hospoda.

Letos je však divný rok. Dlouho před závodem bylo jasné, že se ani jednoho nedočkáme. Zdaleka se nejedná o první a bohužel ani poslední zrušenou akci. Týden před Ludgeřovickým krosem nám třeba odpadl maraton v portugalském Portu. Dvě zrušené akce by byly už moc. Tohle si vzít nenechám.

Je sobotní ráno 14.11.2020 a za chvíli to mělo vše vypuknout. Registrace závodníků měla být v plném proudu, z uzáku se měla linout vůně klobás a teplý čaj/studené pivo mělo téct proudem. Nic z toho se však nekoná. Zamračený den a vlezlý vítr pouze dokresluje realitu dnešních dní.

Start měl být přesně v deset hodin. Měl? Ne. Start bude v deset hodin! Chvíli před desátou vyrážím směr hřiště. Trasu znám, takže si to odběhnu alespoň sám. Tradice bude dodržena. Nebyl jsem však jediný s tímto nápadem. Z různých stran začínají přicházet sportovně oblečené postavy. Všichni členové klubu, kteří si nechtěli nechat ujít podzimní běh. Přesně v deset se nás sešlo deset. A já myslel, že jsem jediný s tímto skvělým nápadem…

Chvíli přemýšlíme co s tím. Ačkoli má každý šátek a rozestup, platí stále zákaz sdružování osob. Jak tedy rozehnat neorganizovaný dav? Naštěstí platí také základní zákonitosti přírody. Stačí, aby se jedno zvíře dalo do pohybu a ostatní jej následují. Chvíli po desáté se kdosi utrhl a začal pádit směrem do polí. Zafungovalo to perfektně. Ostatní se ho vydali stíhat. Neskutečné jak se ty dva metry rozestupu na startu dovedly proměnit v několika set metrové rozestupy v cíli.

Každý si odběhl to, na co měl. V cíli nečekala časomíra, diváci, medaile ani to pivo s klobásou. Přesto na každého z nás čekal dobrý pocit z toho, že jsme v této nezdravé době udělali kousek pro své zdraví. A jak to vlastně dopadlo? Ten letošní ročník byl napínavý jako prezidentské volby v Rusku. V TOP10 skončilo deset závodníků z BK Ludgeřovice. Úspěch, který se nebude opakovat. A budu za to rád.