Domů » Ludgeřovický kros

Ludgeřovický kros

LUDGEŘOVICE – Druhá listopadová sobota v roku začíná již neodmyslitelně patřit běžeckému krosovému závodu. Ranní počasí nasvědčuje tomu, že to bude terénní běh se vším všudy. Déšť, bláto a sychravé počasí. No co, zážitek musí být hlavně silný.

Start je plánován na 10 hod od hřiště TJ. Než se tak stane, je potřeba nachystat spoustu věcí. Léta praxe jsou však vidět. Zdaleka se nejedná o první závod, který je organizován lidmi kolem Martina Popka a Luboše Bardaševského, takže vše běží tak jak má. Nafouknout a postavit bránu, nachystat časomíru, připravit startovní čísla, čaj, drobné občerstvení, stupně vítězů a hlavně ceny a poháry pro vítěze. V průběhu toho všeho se umoudřilo počasí a objevilo se dokonce i pár slunečních paprsků. Nakonec to vypadá na ideální běžecké podmínky s příjemnou teplotou kolem 10°C.

Desátá se blíží, takže je třeba se převléct do sportovního a vyrazit ke startu. Celkem se nás na startovní čáře sejde 130. Nechybí třeba Petra Pastorová, mistryně ČR v maratonu a Martin Ocásek, vítěz Prajzsko-opavské běžecké ligy. Zdá se tedy, že o vítězích je rozhodnuto ještě před startem.

Společně odpočítáme posledních deset sekund do pomyslného výstřelu a vyrážíme vpřed. Běžíme kolem cvičiště kynologického klubu a pak dále do polí. První kopeček zvýší tepovou frekvenci všech běžců a roztáhne tak startovní pole. Nehrozí tedy žádné velké strkanice.

Kousek za kapličkou vbíháme do lesa. První rokle, první padlé stromy. Nechybí bludné kořeny či popadané větve, které jsou maskované listím. Prostě kros jak má být. O pády či podklouznutí tak není nouze. Naštěstí se vše obejde bez zranění. Cesta lesem se klikatí všemi směry. Celkem tam odběhneme šest kilometrů. Zbytek do necelé desítky připadá na polní část.

Zatím co se většina z nás „trápí“ na trati, probíhá na hřišti TJ Ludgeřovice dětský běh pro ty nejmenší z nás. Třeba je mezi dětmi i budoucí vítěz hlavního závodu. Uvidíme za pár let.

Dětský běh tak má svého vítěze a chvíli na to bude rozhodnuto i o vítězi v hlavním závodu. Žádné překvapení se nestalo. Tedy vlastně ano. Nový traťový rekord a první místo si časem 0:35:16 hod. zajistil Martin Ocásek z Krnova.

Mezi ženami se žádné překvapení nekonalo. První místo i nový traťový rekord se od Petry Pastorové vlastně očekával. Podařilo se tak v čase 0:41:33.

S větším či menším odstupem za vítězem doběhli také všichni ostatní, kteř se vydali na dnešní trať. Už tradičně se vyhlašuje také nejrychlejší muž a žena z Ludgeřovic. Tyto místa očekávaně obsadili Valdemar Schubert s časem 0:42:47 a Jana Coufalová.

Tím to však nekončí. Pro členy klubu a pořadatele dnešní akce se koná ještě posezení v místní hospůdce. Je potřeba vypít nějaký ten iontový nápoj a načerpat energii z bohatého pohoštění. Zde se již o žádný závod nejednalo, takže jsme měli čas to vzít pěkně zodpovědně. Vždyť právě tady vznikají ty velké plány na další roky.