100 – Pocta maratoncům

– TRASA akce 100-

Trasa běžecké akce 100 – Pocta maratoncům bude mít celkovou délku 32,5 km s převýšením 0m. Ano, z Opavy do Ostravy to vede pouze z kopečka resp. bude to rovina (klesání 200 m). Trať je vedena tak, aby byla vhodná i pro cyklisty – velmi zhruba se jedná o 70% asfalt a 30% trail (zpevněné cesty či pěšinky, které i za případného deště budou OK). Trasa nebude značena (pokud ano, bude se jednat o bonus). Ulož si prosím GPX

Na trase bude jedna „oficiální“ občerstvovačka (Kravaře – areál Olšinky, bod č.12 na mapě) na cca 14. kilometru. Pro běžce zde bude voda a něco sladkého + možnost využít WC. Přímo na trase však bude celkem 7 hospod/bufetů, kde bude možné dočerpat energii dle potřeby (viz. níže popis trati).

START

Zde to 12.8.1923 vše začalo – tedy před vstupem do Slezského divadla v Opavě. V cca 16:20 zde uděláme společnou fotku tak jako jsme se fotili s běžci našeho klubu při „testovacím běhu“. Tato společná fotka pak bude námětem pamětního listu z celé akce.

0 – 1,5. kilometr

Tato část cesty bude tou originální trasou po které borci v roce 1923 běželi. Z Horního náměstí kolem radnice na Dolní náměstí a ulicí Sněmovní na ul. Komenského a kolem Mendlova gymnasia. Zkusme se zde držet prosím pohromadě a běžet městem jako jeden balík běžců/cyklistů.

Radnice

1,5-3,5 kilometr

Těch 17 běžců tehdy pokračovalo dále po ulici Těšínská přes Komárov – Hrabyň – Velká Polom do Ostravy. Dnes má tato silnice místy charakter dálnice, a proto uhneme po 1,5 kilometrech od startu na ulici Mlýnská, která nás přivede k řece Opavě. Zde se napojíme na cyklostezku č.55 a poběžíme s proudem.

Po chvíli uvidíš nebo spíše ucítíš po pravé straně městskou ČOV – zadrž dech, dej si sprint 150m a to nejhorší budeš mít dnes za sebou 🙂 Po cca 3,5 kilometrech od startu přeběhneme na levý břeh řeky a pokračujeme dále po cyklostezce podél řeky.

4. kilometr

Po přeběhnutí lávky nezapomeň odbočit na ulici Luční a následně přeběhnout železniční přejezd. POZOR na vlak. První záchytný bod a šance doplnit tekutiny nebo jídlo – to je cyklobar 100dola. Help yourself.

4. – 6,5. km

Držíme se cyklostezky č.55 a běžíme směr Velké Hoštice. Bude to dlouhá rovinka a jen dráty vysokého napětí naznačí, že se blížíš k průmyslovému srdci republiky – městu Ostrava. Ta je však ještě kus cesty daleko…

6,5. km

Zámek Velké Hoštice. Zde se napojíme na červenou značku a té se budeme držet až do 10. kilometru. Poběžíš krásným zámeckým parkem a možná tu poběží i nějaký film. Je zde také restaurace. K ní to je ale dobrých 100 metrů a to je zbytečná zdélka trasy. Takže uhneme ostře vpravo a běžíme dál.

9. km

Jsme v dalším zámeckém parku – v Kravařích. Možná budeš trochu závidět golfovým hráčům – je zde nádherné hřiště a ostatně i celý park stojí za proběhnutí. Budeš-li mít dnes sil na rozdávání, udělej si jeden okruh parkem navíc (cca 2,5 km).

Pokud preferuješ relax, doporučuji navštívit jednu ze dvou/tří občerstvení přímo v zámeckém parku. My si trochu zaběhli ke kiosku, který je vedle restaurace. Pivko a kofola zlepší náladu.

9.-14. km

Zde pozor ať z parku vyběhneš správně. Pokud těch piv bylo více, bude to složitější. Je potřeba se dostat na ulici Nábřežní. Pokud jsi občerstvení vynechal, máš ještě po pár metrech možnost zajít do hospody U šťura. Leží jen 100m od míst kudy poběžíme. Stále se držíme cyklostezky 55. Pozor na cca 12 km ji opustíme.

14. km

Nově zrekonstruovaný areál Kravaře – Olšinky leží na 14. kilometru. Zde bude k dispozici, i díky firmě Unimerex s.r.o. občerstvovací stanice – zdarma bude k dispozici voda a něco k zakousnutí. Neboj se a vejdi branou do areálu. Jsou zde i záchody. Načerpej síly a pak se vydej vstříc přírodě.

14.-18. km

Trasa nás zavede na Naučnou stezku Zábřežské louky. Zde jsme měli dilema jestli trasu vést po asfaltu jak ukazuje výše uvedená mapa nebo přes louky. I za velkého sucha tu byly zbytky kaluží, ale hlavně docela zarostlé cestičky. Asi to necháme na tobě – nastuduj mapu a případně to řízni krajinou. Spojovacím bodem by měl být bufet Zábřežské louky – místo k občerstvení.

19. km

Dolní Benešov a rybník Nezmar podél kterého poběžíme až téměř k zámku. V případě potřeby je možné se u zámku občerstvit (cca 200m zdélka) v opačném případě běžíme dál směr Jilešovice/Hlučín.

23. km

Kozmické ptačí louky. Nádherné místo, zejména brzy z rána kdy tady až ohluchneš ze zpěvu ptáků. Pozorovat lze také pasoucí se koně. Asi na to nebude čas, ale třeba někdy….

24. km

Jilešovice – místo, kde se pořádá několik běžeckých závodů. Po lávce přeběhneš řeku Opava na pravý břeh a bude následovat dilema – buď to protáhneš 100m do restaurace Kamenec nebo se vydáš podél řeky směr Děhylov – čekat tě bude cca 2,5 kilometru než narazíš na hlavní silnici, kterou bude třeba přeběhnout. Doporučuji první variantu – na Kamenci tě bude totiž čekat naše občerstvovačka.

27,5. km

Poslední kilometry budou podél Opavy. Krásná trasa po které rád běhám. Pozor na zvýšený pohyb chodců/běžců/cyklistů. Přece jen je Ostrava už kousek a tady je ideální únik do přírody. Na 27,5 km poběžíš kolem výletní restaurace Loděnice v Děhylově, která leží přímo na břehu řeky. Dnes večer (tedy 12.8.) zde vystoupí v 19 hod. kapela Olympic – pokud tě to zaujme, tak si ukonči už běh třeba zde…

27,5 – 32,5 km

Tak zase nemůžu popsat úplně vše – poslední kilometry si nech jako překvapení, ať máš vůbec důvod běžet. Budu velmi rád, pokud naši snahu oceníš a místo startovného přispěješ na Nadační fond Kulíšek pro nedonošené děti. Díky.