Za Luskouna

31.08.2021

OSTRAVA - Kukang, Langur, Luskoun. Kdybych neběhal, tak bych nevěděl kam tyto názvy zařadit. Jedná se o zvířata, které si dle ZOO Ostrava zaslouží určitou míru podpory. Ta se jim dostala právě od běžců, kteří přiložili nohu k dílu. Právě Luskoun se dočkal alespoň letos, kdy na poslední srpnový pátek byl přesunut loni zrušený charitativní běh.

Na rozdíl od těch dvou předchozích jsem však nestartoval sám, ale vyběhnul jsem společně s Martinem. Každý jsme startovali na jiné trati. Martin vyběhl na 480m dlouhý okruh přesně v 18:00. Na startovní čáře nebyl sám, spolu s ním se rozběhlo a rozjelo asi 150 malých běžců.   

Vyběhl z poloviny startovního pole a chvíli trvalo než se dostal před ty pomalejší. Přesto doběhl do cíle na skvělém 23. místě v čase 2:26 min. Vzhledem je skutečnosti, že vůbec neběhá a netrénuje je tempo cca 5 min/km super. Po doběhnutí všech vyrazili na trať běžci na 2,5km. Já si musel počkat až na 18:45, kdy startovali ostatní na vzdálenost 5km, čili na dva okruhy.  

Z předchozí zkušenosti jsem vědět dvě základní věci. Je potřeba při startu nestát úplně vzadu a hlavně to nepřepálit hned z kraje. Trasa vede hned ze startu z kopečka. To co seběhneš si zase vzápětí vyběhneš a vlastně ještě o kousek více. Skoro od pavilonu žiraf až zpět ke vchodu do ZOO. 

Rychlost není zrovna to, co bych v posledních měsících či letech trénoval. Nikam se tedy neženu a spíše stahuji náskok ostatních. První kolečko uteče určitě rychleji než to druhé. V tom už funím z posledního a hlídám maximální tep, abych se někde nebulnul. Přesně za 22:47 min protínám startovní čáru a beru finišerskou medaili.  

Celkově jsem doběhl na 14. místě ze 303 běžících. Stejné umístění jako v roce 2016, ale o deset sekund rychleji. Lépe to šlo v roce 2017, kdy jsem obsadil třetí místo, ale hlavně zaběhl rychlejší čas o 1:36 min. Languři mě asi sedí více 😊 

David Bíbrlík, behotoulani.cz