Perun skymarathon

05.05.2018

OLDŘICHOVICE - Ahoj tak jsem absolvoval ten pekelný Perun skymaraton 😅. Chtěl bych se tedy s vámi podělit o pár dojmů z tohoto extrémního vysokohorského závodu. Tak nakonec jsem to teda dal, ale nic jednoduchého to teda nebylo. Celkově jsem se umístil na 232. místě a v kategorii do 39 let 124. s oficiálním časem 7h 33 min. Oficiální start jsem bohužel zmeškal o nějakých těch 10 min 😖. Stane se a velmi mě to mrzí. Škoda té atmosféry při startu. Trošku jsem bloudil po rychlostních komunikacích, ale nakonec jsem to přeci jen našel. Neváhal jsem ani minutu dal se do toho. Vyzvedl jsem si startovní číslo a vyrazil na trať za podpory fanoušků vstříc výzvě Perunu. Bylo tedy co dohánět. Neříkám, že ne. Musel jsem máknout, ale už za Javorovým jsem dohnal poslední borce a pak už jsem se pomaličku probojovával kupředu startovním polem a hltal výškové metry. Tak teda můj osobní čas na Garminech je 7 h 22 min 51 s průměrná rychlost 5,4 km. Tak náročnou trasu, jsem nečekal, ač mě to mile překvapila. Extrémní každým coulem 😈 ty nejprudší svahy jaké jsem si ani neuměl představit a dokonce jsem nevěřil vlastním očím, co mě čeká a nemine. Černé sjezdovky, polomy, vyschlé říční koryta plné kamení a krásné chatové oblasti, panoramata 6x nahoru to celkem šlo. Prostě paráda 😈. Držel jsem tempo tak, že hůlkaři nestíhali. Tep kupodivu dost mírný, dech prohloubený, ale vyrovnaný. "Ale co čert nechce" co jde nahoru celkem fajn, musí zákonitě i dolů a to už bylo ovšem o dost horší.

Vůbec jsem nečekal, že mi budou sestupy dělat takový extrémní problém. Musel jsem bojoval s ukrutnou bolestí kolenou, která mi neumožnovala zbíhat prudké svahy, ostatní mohou tak proč já ne? Špatná příprava? Nechápu, ale nepolevuju a bojuju dál ! Nedokončit závod nepřipadá v úvahu. Zbytek musím víceméně odejít 😞.Až na pár kilometrů kdy sklon nebyl až tak náročný se to dalo běžet. Tak co jsem pracně získal při výstupech, jsem ztratil při pomalých sestupech. Nejtěžších 41 km v mém životě a 3400 vystoupaných metrů prověřilo mou fyzičku skrz naskrz. A těch bolestivých 2900 sestoupaných metrů, prověřili zase má kolena😅. Perun byl super, užil jsem si to, nádherná příroda, extrémní terén a byl to fantastický zážitek, na který jen tak nezapomenu. Kdo nezažil, netuší o čem je řeč. Volil jsem variantu na lehko bez hůlek a bez batohu a spoléhal se plně na občerstvovačky, kterých bylo dostatek. Tato varianta se mi celkem osvědčila. Příští výzva bude nějaká na 100 km, kde to bude zase o něčem jiném a dá se tam i více běžet.

                                                                                                       David Kučera


Trasa se oproti loňsku zkrátila na necelých 40 km, ale zato narostlo převýšení na 3400 m. Trať byla krásná a opravdu těžší než loni. Technické seběhy střídaly nekonečná stoupání. Monika mě doběhla v seběhu na 33. km a pak jsme zbytek trati absolvovali spolu.

V silné konkurenci obsadila Monika 129 celkově, 10. žena a 7. žena ve své kategorii. Čas 6 h 24 min 27 sek. Já 130. celkově, 120. muž a 43. muž ve své kategorii. Čas 6 h 24 min 29 sek.

                                                                                                      Tomáš Přibylka