Modrá knížka o běhání a o životě

02.02.2021

Autor knihy: Miloš Škorpil, Pavel Kosorin - Někdy je možné jen tak bezmyšlenkovitě vyběhnout, kochat se okolím  a nechat se nést tam, kam nás nohy zanesou a jindy je potřeba myslet na správné tempo/dýchání/styl/... V prvním případě nám bude sice fajn, ale výkonnostně se nikam neposuneme. A podobně to je s knihami. 

Můžeme se pustit do oddychové literatury, kterou proletíme bez větší námahy za pár večerů nebo se můžeme zkusit z knížek něco naučit či alespoň zapamatovat. Kniha Modrá knížka o běhání a o životě patří  do první skupiny. Po přečtení tak těžko vyprávět o čem vlastně je. Přesto v průběhu čtení dokáže vykouzlit nejeden úsměv na tváři. A to už stojí za to.

Kniha je plná krátkých citátů, vtipů, aforismů o běhaní a zdravém životním stylu. Vtipem tak "útočí" na čtenáře a ukazuje na správnou cestu životem. A je třeba si říci, že se jedná o mnohdy úspěšnější způsob přesvědčování než suché nařízení od doktora.  Vnímavý čtenář tak alespoň na chvíli zapřemýšlí nad některými výroky :

Nejlepší prevencí civilizačních chorob není útěk z civilizace, ale pravidelný pohyb v nejbližším parku. 

Už jste někdy viděli čistou řeku, která neteče? Protože průzračnost si může udržet jenom to, co je v pohybu.

Smělý pohyb vpřed nepředstavuje pro naše klouby ani zdaleka tak velkou zátěž jako zbabělý pohyb vzad.

Přečíst si uvedenou knížku by bylo možné za jeden večer. Není to nic u čeho by člověk musel nutně přemýšlet. Bylo by to ale škoda. Doporučuji dávkovat po troškách. A trošku se zamyslet. 

Sám jsem tak konečně objevil můj dlouhodobý běžecký plán - běhat každý rok o něco POMALEJI a užívat si to o něco VÍC.


                                                                                                            David Bíbrlík

Hodnocení:

Ukázka z knihy:

Aby muž mohl být skutečným gentlemanem, potřebuje dobrou fyzičku.

Při ranním joggingu se cítím jako agent 007, myšlenky se mi v hlavě pěkně protřepou, ale přitom se ani trochu nepromíchají.

Máme tu smůlu, že žijeme v civilizaci neúprosně zaměřené na výkon, ale někteří z nás už pochopili jednu věc - tenhle závod můžeme běžet svým vlastním tempem.

Na třicátém kilometru pražského maratonu jsem předbíhal svého šéfa.  What should I do now, Mike? Your're my boss! A můj šéf odpověděl jako pravý lídr: Win!

Jezte do polosyta, pijte do polopita, ale běhání si užívejte naplno.


Anotace:

Společná knížka ultramaratonce, trenéra a propagátora běhu Miloše Škorpila a spisovatele a aforisty Pavla Kosorina je úplně jiná než ostatní knihy o běhání, které znáte. Tahle je totiž spíše o pohledu na běh jako na něco krásného, klidného a slavnostního než o tom, jak rychleji zaběhnout pět nebo deset kilometrů, či dokonce maraton. Autoři jsou přesvědčeni, že běhání je tu proto, aby se jím člověk bavil, aby nás uzdravovalo, spojovalo a naplňovalo radostí.