Ladermon

30.10.2021

RADÍKOV - Ladermon je běhání v krásné přírodě, šněruje Mariánské údolí, start je na dosah Zoo Olomouc Sv. Kopeček. Ladermon je trailový závod, kde si můžeš vybrat trať 15 nebo 30 km. Já si vybral trať 15 km (reálně to bylo téměř 16...), i tak to stačilo...nastoupáno poctivých 540 m. 

Kdo preferuje roviny, Ladermon pro něj úplně není, rovinu tam nehledej, prostě tam není. Ač byl letošní Ladermon trail teprve 2. ročník, běhají jej legendy mezi běžci, skyrunnery, ultramaratonci...třeba Dan Orálek, Petra Kamínková, Standa Najvert, z mladší generace vítěz letošní 30 km tratě - Petr Hének.

Pamatujete si, jak se jmenuje ten závod? Ladermon...a není to jen název krásného trailu, ale podle něj dostalo jméno i sdružení lidí podobně smýšlejících...kteří připravili a zorganizovali tento fantastický zážitek. Ladermon není náhodné pojmenování - je odvozeno od legendárního "Ledermanna", který žil v období Marie Terezie, kdy Olomouc obléhala Pruská vojska, žil a skrýval se v úpatí Nízkého Jeseníku, na pomezí Hané a Oderských vrchů. Muž oblečený v kůži, proto "Ledermann", živil se lovem a pálením dřevěného uhlí...ulovenou zvěřinu s lidmi směňoval za chléb a nářadí, byl velmi vzdělaný (na onu dobu), do srubu postaveného v hlubokých lesích po čase přivedl i svého syna, se kterým zde žil a hospodařil až do smrti, tolik krátce o legendě. Ladermon - "Ledermann" je také a především symbolem samostatnosti, vytrvalosti, schopnosti přizpůsobit se přírodním podmínkám, férovosti a zdravého rozumu! Po závodě můžu prohlásit "Ladermon je pro mě všechno, jen ne nuda". LADERMON! To je běh s PříBĚHem!

Z kopce, do kopce, úzké singly, kořeny, prudké seběhy, skok přes "vodní příkop", velká část tratě, kde musíš kontrolovat každý došlap...a když si myslíš, ze už jsi v cíli, čeká tě teprve to, co je třešničkou, ještě celých 700 m namotaných v areálu Chaty pod Věží...průběh zbytky hradního příkopu, průběh temným cca 80m podzemním tunelem osvětleným po stranách desítkami lucerniček...pro někoho, spíše pro většinu romantika na pokraji vysílení :) 

Nedalo mě to a poslední část příběhu jsem musel po doběhu, občerstvení a převlečení projít a natočit z něj krátké video...

...a nakonec ne úplně podstatné, ale pro úplnost...7. flek v kat 40+, 20.celkově...v čase 1:23:41 (5:17/km), při aktuální formě, určitě spokojenost.

Koho z Vás příBĚH zaujal, rezervujte si včas slot na příští ročník, tato událost je předem vyprodána! Kapacita závodu je 200 démonických Ladermanů! 

Valdemar Schubert